"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aile Arasında

paylaş

Aile arasında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı, yönetmenliğini ise Ozan Açıktan’ın üstlendiği, oldukça övgü alan vizyondaki filmlerden biri. Bende 1 ocak tatilinden istifade bu filmi izleyebildim. Salon doluya yakındı ve salondaki diğer insanlar gibi kahkahalar eşliğinde izlediğim bir film oldu.

 

 

Aile arasında aslında konusu çok bilindik bir klişeden yola çıkılarak yazılmıştı. Senaryosu o kadar güzel yazılmış oyuncu ve yönetmende bu senaryonun hakkını o kadar güzel vermişti ki böyle yapılan klişeler candır diye düşünmemek elde değil. Engin Günaydın ve Demet Evgar başta olmak üzere tüm oyunculuklar şahaneydi.

Bundan sonrası birazcık spolier içeriyor;

 

 

 

 

Demet Evgar’ın karakteri Solmaz, pavyonlarda vokalistlik yaparak yaşamını sağlayan hafif çatlak sevimli bir anne. Kızının babası ile evlenmemiş birlikte yaşamışlar ama adam bunu 21 yıl sonra 20 yaşında bir kız için bırakıp kaçıyor. İki yakın arkadaşı var bunlardan biri Solmaz’dan daha çatlak güzellik uzmanı diğeri ise vokalistliğini üstlendiği şarkıcı trans bir birey. Engin Günaydın’ın karakteri Fiko ise pasif, dürüst hep en kötü olasılığı düşünen ve bu olasılığın sürekli kendisini bulduğu, borç batağında, eşinin kapıya koyduğu biri. Komik tesadüfler sonucu Solmaz ile yolları kesişiyor. Solmaz kızının iyi bir evlilik yapabilmesi için fiko’dan baba rolünü oynamasını rica eder. Çünkü kızının sevdiği çocuğun ailesi oldukça muhafazakar ve zengindir. Yalnız üstelik payvonda çalışan bir kadının kızını istemezler korkusunu yaşar.Yoğun baskılar sonucu fiko sahte ailenin emniyet müdürü babası olma teklifini kabul eder. Sonrasında ise oldukça komik olan olaylar gelişir. Aile olmak, kan bağı, sevgi, ilişkiler, ön yargılar, emek, riyakarlık ve “en çok ne ile övünüyorsa onun eksikliğinden müzdariptir” karşılaştırması iki annenin arasında, oldukça yerinde ve göze batmadan verilen mesajlardı. Keza ölü ağlayıcıları da söylemem gereken hoş bir ayrıntıydı. Aile arasında filmine damga vuran aldatıldık ve yanayım yanayım şarkıları da filmden sonra dilime takılıp kaldılar.

 

Çok beğendiğim mutlaka sinema da izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bu filmi izlerken gerçekten çok keyif aldım temiz bir türkçe ile bel altı espriler olmadan da bir salon dolusu insanı güldürebilen alt metni olan bu filmi sizlerinde çok beğeneceğinizi düşünüyorum ve yineliyorum aile arasında filmini mutlaka izleyin.

Sinema kategorisinde ki diğer yazılar için burayı tıklayabilirsiniz

Scroll Up