"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alive Ve Sonrası İle Big Bang

paylaş

Alive ve sonrası ile Big Bang konuşmaya devam ediyoruz. 2011 de yaşanan kabus dolu günler Taeyang’ın da dediği gibi belkide solo albümleri ile başarıya ulaşmış bu insanları birleştirip dağılmalarına engel olmuştur. Big bang üyelerinden G.D Taeyang ve Daesung kiliseye giden inançlı insanlardır ve sembolizme düşkündürler bu yüzden kliplerin büyük kısmında sembolizmden yararlanırlar ama bu konudaki baş yapıtları hiç kuşkusuz Fantastic Baby’dir klip baştan sona 2011 yılında yaşadıklarını anlatır müziği durdurmak isteyen netizenler onlarla savaşan  v.i.p ler açılışı yapan GD yüzündeki siyah yara ve onu yaralayan elektrik tellerine karışan upuzun saçlar ile simgelenen saç testi, Taeyang ve diğer üyelerin yaşananlara karşı buz tutan çaresizleri ve dua edişleri vipler ve üyelerin nefes almak için solunum maskesi kullanmaları Daesungun düşmesi ama fanların ellerinde kalması G.D nin dudaklarındaki esrar simgesi ruja rağmen bembeyaz giyinmesi ve her şeyin sonunda fanları ile birlikte eğlenmeleri  ve diğer simgelerle dolu bu klibi mutlaka izleyin zincirlere bağlanmış Daesung ve kalbi ile boynunda 3 iz taşıyan seungri ve diğer semboller unuttuklarım

Alive albümünün en büyük hediyesi bu fantastic baby olsa da blue ve bad boy da inanılmaz bir iş çıkararak o yıl kore içinde ve uluslar arası alanda ne kadar ödül varsa almalarını sağladı. Fantastic baby aylarca pek çok ülkenin listelerinde yer aldı ve bu büyük başarı dünya turnesini de beraberinde getirdi. Sonraki iki yıl üyeler kendi solo albümlerine ağırlık verdiler. 2015 yılında ise Big Bang yine kimsenin beklemediği ve ilk kez denenen bir yöntemle albüm tanıtımı yaptı. Her ayın başında iki şarkı yayınlayarak MADE albümünü tamamlayacaklardı ve beklenen (belkide beklenmeyen) bir başarı yakalandı. İlk ay Loser ve Bae Bae yayınlandı Loser Kore ve pek çok ülkede 1. sıradan listelere girerken Bae Bae ikinci sıradan listelere girdi.

Bu başarı her ay tekrarlandı. Yayınlanan her şarkı listelere 1 ve 2 sıradan girdi ki ikinci ay ile birlikte pek çok sanatçı ve grup albümlerini askıya almak durumunda kaldı MADE albümün tüm şarkıları patladı.O yıl ve arkasından gelen 2016 yılı made albümünün dünya turu ile devam etti. Bu inanılmaz başarı Big Bang grubunu Kore için yada Asya için bir numaralı grup olmaktan çıkarıp tüm dünyanın takip ettiği küresel bir grup haline getirdi. Üyeler Forbes ve Time dergisinin en etkili kişiler listesine girerken GD ve T.O.P  Kore denince akla gelen ilk isimler oldular. G.D Time dergisine kore müziğinin dahi çocuğu olarak kapak da oldu. Bu küresel başarı arkalarından  gelen  yeni nesil grupların da önünü açtı. Kore de Big Bang turizmi denen bir akım başladı. İnsanlar big bang grubunun Seul konserlerine göre tatil organizasyonu yapmaya başladılar.   P.S.Y dışında en çok digital gelire sahip grup, kırılması güç bir rekora da sahip aynı albümün tüm şarkıları 100 milyon izlenmeyi aşan aynı yıl içinde 23 ülkede farklı şarkılarla 1. kazanan ve diğer şarkıları da listelerde uzun süre kalan tek grup.

Bu büyük başarıların ardından Big Bang için  yine zor bir yıl yaşanacaktı. Üyelerin en büyüğü T.O.P  30 yaşına girdiğinden askerliğini erteleme hakkı bittiği için askere gidecekti. Öncesinde 2016 yılın son baharında tanıştığı stajyer kız ile birlikte esrar kullandığı kızın mart 2017 de yakalanmasından sonra ortaya çıkmış polis kızın ifadesinden dolayı o dönem askerliği başlamış olan T.O.P ‘a  test yaptırmış hatta bir başka big bang üyesi (dedikodulara göre Seungri aynı teste çağrılmış ama o temiz çıktığından adı açıklanmadı) T.O.P ne yazık ki kullandığı için büyük bir lince maruz kaldı. G.D masum olduğu halde yaşadıklarının tanıdığı olarak T.O.P nasıl böyle bir hata yaptı. Hala anlayamasam da linç korkunç bir hal aldı. 6 Haziran gününü hatırladıkça göz yaşlarıma halim olamıyorum ama T.O.P intihar etti. Neyse ki hayata dönebildi ama bu süreç tüm üyeler için çok zor zamanlardı çünkü asker de olduğundan yanında olamadılar. Kore halkı 2011 de yaşananları da anımsatıp big bang üyelerini yerden yere vurmalarına rağmen intiharın bile show olduğunu yazmalarına karşın bu tepkinin göbeğindeyken büyük bir risk alarak 8 Haziranda G.D albümünü ertelemedi hatta bir nevi meydan okumayla yayınladı. Her zamanki gibi yine ilk sıradan listelere girdi bu sade klip.

Hala 5 kişi olduklarını ifade ettiler ve doğum gününde T.O.P için kutlama mesajı yayınladılar ve 2017 yılının son gününde diğer iki üye de artık askere gideceğinden last dance konserini yaparak bize veda ettiler ama V.İ.P ler için beklemek ibadet gibi bir şeye dönüştü ve artık 2020 yılını bekleyeceğiz başka bir kaza skandal ve kötü bir şeyin olmamasını dileyerek ve 2018 yılında taeyang ve g-dragon umarım sağ salim askerliklerini yapar ve bir an önce dönerler hatta seungri ve daesung da askerliklerini yapsalar da 5 ini birden yeniden izlesek çünkü 300 küsür şarkı yazmış sayısız hit çıkarmış G.D netizenlerin tüm yorumlarını karşı yine böyle yanıt verecek ve onlar yine kuduracaktır.

 

 

Scroll Up