"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arif V 216

paylaş

Arif V 216 geçtiğimiz cuma günü gösterime girdi. Galada Cem Yılmaz yazdığı en iyi senaryo olduğunu söylemişti ki izlediyseniz ya da izlediğiniz zaman hak vereceğiniz bir cümle olmuş. Geçmişten gelen bir dostu ansızın görmenin mutluluğunu vaad eden bu filmi ben çok sevdim. Gora Arog ve Arif V 216 serisi bana göre en iyi fantastik komedi serimiz.

Her yerde yer aldı gerçi ama yinede spolierdan hoşlanmıyorsanız bundan sonrası spolier içerir okumayın diyerek klasik uyarımı yapıyorum.

arif v 216

Gelelim Filmin konusuna Gora’da Yeşilçam Filmleri izleyen robot 216 dostunu görmek için dünyaya gelir. Arif ise uzay ticaretine başlamış hala bildiğimiz gibi 216 geldiği için sevinir ama ne yazık ki mahalle baskısı hoşgörüsüzlüğümüz üstüne de dış güçlerin oyunu devreye girer. Arif V 216 kendilerini yanlışlıkla 1969 Tükiye’sin de daha doğrusu Yeşilçam’ın da bulurlar. Arif için ütopik olan bu zaman dilimi kalmak istemediği bir durum yaratır. İyi insanların henüz iyi atlarına binmediği dolayısı ile bizim de demirin tuncuna insanın p… kalmadığımız zamanların kibar, sevgi dolu dünyası 216 için cennet gibidir çünkü aradığı aşkı da bir Yeşilçam klişesinin içinde bulur. Kızımızın adı Pembe şeker üstelik ama işte her zaman kötüler vardır ya  hikayenin kötüsü bir oyuncak fabrikası sahibi Pertev. Kahramanlarımız onunla karşılaşır olaylar daha da eğlenceli bir hal alır. Temponun hiç düşmediği filmde bize Sadri Alışık, Ayhan Işık, Filiz Akın, Cüneyt Arkın gibi dönemin yıldızları eşlik etse de esas sürpriz Zeki Müren… Onun sahnelerinde kahkahalarınız artacak ve filmde kritik rollerden birini o üstleniyor Çağlar Çorumlu harika bir Zeki Müren performansı sergileyerek dizinin gizli baş rolü olmuş.

Avamlaşmadan, bel altı vurmadan birilerini aşağılamadan da komedi yapılır diyen ve bu iddiasının hakkını verecek kadar komik, aynı zamanda güzel gönderme ve mesajlara sahip bu naif ve artık özlemle andığımız Eski Türkiye ve değerlerimize bir saygı duruşu niteliğinde ki bu eşsiz filmi herkes izlemeli.

Yineliyorum mutlaka bu filmi izleyin ve izledikten sonra ne hissettiğinizi de bana yazın olur mu? Ben yine  seyir zevkiniz açısından elimden geldiğince dikkatli yazdım bu yüzden de hala konuşmak istediklerim var.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Senarist: Cem Yılmaz

Süre: 125 Dk.

 

Sinema Kategorisinde ki diğer yazılar için buraya tıklayın

Scroll Up