"Enter"a basıp içeriğe geçin

Big Bang

paylaş

Big Bang olmadan müzik olmaz diye düşünen biri olarak uzun süredir yazmak istediklerimi yazdım biraz içsel bir yolculukla birlikte bu yazıyı seveceğinizi düşünüyorum.

big bang

2008 yılı hayatımın dönüm noktasıydı geleceğim üzerine kararlar verdiğim evimden uzaklaştığım bir yığın başlangıç ve vedayla dolu bir yıl. O yıl aynı zamanda uzak doğu ile tanıştığım yıldı. K-dramaları izlemeye başladığım zamanlar henüz çok az insanın izlediği ve dinlediği kpop artık hayatıma girmişti. İlk olarak shinee ile adım attım noonnaa diye dolaştığım günlerden birinde bana uzun yol arkadaşlığı edeceğini bilmediğim çok özel bir grup ile tanıştım.

Big Bang… Haru Haru patlamıştı

 

ve ilk çıkışları da değildi ama ben onlarla yeni tanışıyordum ve ilk dikkatimi çeken şey shinee ve bildiğim diğer kpop şarkıcılardan çok daha farklı olmalarıydı. Kpop idolleri erkek kadın farketmez çok güzeldirler hepsi estetik müdahalelerle oluşturulmuş büyük göz güzel burun kalın dudaklar v yüz hatlarına sahiptirler ama big bang üyeleri çirkindi. Argo kullanıyorlardı. Kore standartlarının dışında hatta pek çok ön kabulün antisi olarak varlardı üstelik şarkıları da inanılmazdı. 5 kişiden oluşan bu grup hayatımın parçası oldu. Madem burası benim o halde size hayatımın arka fonunda hep var olan bu adamları tanıtmam da hemde uzun uzun yazmam da sorun olmaz. Hatta yazı dizisi olarak onları anlatayım ve bu birinci bölüm olsun.

BigBang G-Dragon, T.O.P, Taeyang, Daesung ve Seungri’den oluşur. 2000 yılından beri birlikte eğitim gören G-Dragon ve Taeyang’ın birlikte ikili olarak çıkış yapmaları beklenirken son anda verilen bir kararla idol grup olarak çıkış yapacakları ve yanlarına 4 kişinin daha katılacağı söylenmiş. G.D ( Kwon Ji Yong) bu duruma içerlemiş ve kendisine ve Taeyang’a (Dong Young Bae) haksızlık yapıldığına inanır ki aslında haklıdır da Taeyang ile birlikte 6 yıldır tüm okul hayatını ikinci plana iterek ailelerinden uzakta geçen acı ve mücadele dolu yıllardan sonra diğer gelen 4 üye 1 yıldan az bir süre eğitim görüp onlarla birlikte çıkış yapacaklardır bu yüzden T.O.P dışında (4 üye geleceğini öğrendiklerinde Taeyang’ın liseden G.D nin de orta okuldan tanıdığı T.O.P ile iletişime geçip elemelere girmesini istemişler) ki üyelerle uzun süre konuşmamıştır. Elemelerde 4 kişi belirlenir ama seungri vazgeçmez ve %10 dan daha az şansınız var diyen yapımcının karşısına yeniden çıkar ve bir şekilde ikna eder ve grubumuz 5 kişi olarak ilk çıkışlarını 2006 yılında yaparlar.

(Aralarında yokluğu, umudu, paylaşmak dahil çok derin bir sevgi var biri ceza aldığında diğeri soğuk yerde onunla birlikte uyuyarak cezasını paylaşmış ve bu sevgi hala devam etmekte G.D vücudunda forever young yazar aslında devamı bae de olacakken taeyang bunun utanç verici olduğunu söyleyip son anda engellemiş yinede GD ölüm anında yanında olması istediği isim olarak onun adını söylemiş taeyang bunun içinde utanmıştır)

Grup lideri G.D olur çünkü içlerinde en mükemmeliyetçi en otoriter ve lider ruha sahip olan odur. Bu da Kore standartlarının dışında çünkü uzak doğu da bir  yaş saygı duyulan bir durum. Bizim ülkemizde kıdem dediğimiz algıdan daha gelişmiş bir takıntı bir yaş büyük olmak sizi hem abi yapar diğerleri size abi demek durumundadır ve en yaşlı üye doğal olarak grup lideri olur oysa T.O.P en büyükleridir ve T.O.P bunu dert etmez. İlk hitleri La La La olur

Big bang diğer hit olan şarkıları yakaladıkları başarılar, üyelerin solo albümlerin başarıları derken ilk büyük talihsizliği 2009 yılında yaşarlar. G.D solo olarak yayınladığı Heartbreaker şarkısının Flo Rida’dan çalıntı olduğuna dair kore sony firması dava açar. G.D bunu kesin dille yalanlar Flo Rida da bunun söz konusu olmadığını söylese de yeterli gelmez yoğun eleştiriler devam eder, iki şarkı incelenir ve dava düşer. Sonrasında Flo Rida Kore’ye gelerek Heartbreaker şarkısının remixin de G.D eşlik eder.

Takvimler 2011 Mayıs aynını gösterdiğinde Big Bang’i dağılmanın eşiğine getirecek 2 büyük trajedi yaşanır. İlki Daesung’un yaşadığı kaza. Gece evine dönerken önündeki araç birden şerit değiştirir başka bir araca çarpar o an kaza yapmamak için frene basar ama bir şeyin onu engellediğini hisseder fren tutmaz ve araca çarpar taksicinin yanına gittiğinde o “Ben iyiyim arkadakine bak” der ve o an dünya başına yıkılır. Yol ortasında motosikleti ile ağır yaralanmış birini fark etmeyerek onun ölümüne neden olmuştur. Yaşananlar hala hafızamda netizenlerin neden intihar etmiyor kendini öldürmeli o bir katil diye yazdıkları zamanlar… Kazaya karışan diğer taksici kamera kayıtları ve diğer tüm deliller ile masum olduğu kanıtlanır ama yinede çok az insanın üstesinden gelebileceği bir süreç yaşanır sokağa çıkamaz her gün insanlar bu günde mi intihar etmedi neyi bekliyor ki ölmeli diye yazılar yazarlar firması bu baskıdan dolayı arkasında duramaz ailesi ve grup üyeleri bir de ölen gencin ailesinin desteği dışında hiçbir şeyinin olmadığı bir zaman… Daha sonra insanların istediği yapmalı mıyım? Belki bu en iyisidir diyerek ölümü düşündüğü o günleri katıldığı programda anlatır.


Yaşanan diğer bir olayda G.D Japonya konseri sırasında gerçekleşen bence bir komplo…
G.D sigara içer alkolde alır bunları asla saklamadı. Konser sonrası biri ona sigara uzatır o da içer. Ülkeye döndükten hemen sonra da uyuşturucu testi için tebligat alır sonuçlar 2 ay sonra gelir ve inanamaz. idrarında ve kanında bulunmasa da saç tellerinde yapılan test pozitifdir. Çok düşünür ve bu olayı anımsar kimseye inandıramasa da gerçek budur ama ne yazık ki kore halkının gazabından kurtulamaz. Suçlu olduğunu söyler özür diler ama kabul görmez saçlarını o dönem suçlu ve af dileyenlerin geleneksel kesimi ile keser pişmanlığının bir simgesi olarak ama işte gecenin en karanlık anı sabahın en yakın olduğu zamandır ya bu acılar kpop tarihinin en iyi albümlerinden biri olacak Alive albümünü doğuracaktır. Öncesinde ise kpop tarihinin en büyük 2. başarısı gelir. 2011 yılı onca acı yaşatsa da yılın sonunda MTV Avrupa Müzik Ödüllerin de En İyi Uluslararası Sanatçı ödülünü kazanırlar. Alive öncesi yaşadıkları kabusu Strong Heart programında anlattılar ilgili programın türkçe alt yazısı mevcut. Alive ve sonrasındaki süreç 2. yazımızın konusu olsun

Scroll Up