"Enter"a basıp içeriğe geçin

İyilik ve kötülük

paylaş

iyilik ve kötülük nerede başlar ve nerede biter.

Kötünün içinde ne kadar iyi ,iyinin içinde ne kadar kötü varır.

Bir insanın aptallığından dolayı size verdiği zararı ama o çok iyi bir insan diye sineye çekebilirmisiniz..

Kimin iyi,yada kimin kötü olduğuna kim nasıl ve ne şekilde karar veriyor..

Felsefe dersliği gibi oldu değil mi??

 

Ama bu hafta Çukur tümde bu soruların etrafında aktı gitti. Paşa bana göre İdris’e asla yanlışı olmayacak insanlardan birisiydi. Ama görüyoruz ki muhtemelen kendince çok önemli bir sırrı saklamış. Salih’in hayatında inanılmaz bir dönüm noktası olmuş bu. Salih’in Vartolu’ya dönüşme nedeni.. Nedenleri ne kadar iyi olursa olsun Paşa Vartolu için asla iyi bir insan olamaz artık. Ben İdris’in bile bu konuyu affedebileceğine inanmıyorum.. Sultan’ı bile anlayabilir ama Paşa’yı asla..

Bu hafta Salih ile Vartolu Sadrettin arasında gittik geldik durduk..Vartolu’yu tam Sultan ile konuşmak üzereyken bıraktık.. Sultan ile konuştumu konuşmadı mı,konuşma nasıl geçti bunların cevaplarını önümüze ki hafta alacağız. Ama ben ön izlemeden konuşma pek nahoş geçmiş gibi algıladım ki..Vartolu şirketi almış ve koltuğa Medet’i oturtmuş. Gerçi o para alma ve ipotek işinde bazı kafama yatmayan konular var ama şimdi konumuz Salih ve Sadiş.. Beyfendi çok ciddi bir hata yaparak Sadiş’i kullandı Salih’e karşı.. Ama bence yaptığı hatayı anladı ki tapuları Vartolu’ya gönderdi.. Salih ile Sadiş’in yüzyüze gelmeleri çok etkileyici bir sahneydi. Gerçi Sadiş bakmadı Salih’in suratına ama Salih’in renginin gitmesi anlattı bu sevdanın derinliğini. Şimdi Salih’e kötü deme şansımız var mı? Yada Kahraman’ın katili olduğunu anladığında Sadiş bakabilecek mi Vartolu’nun yüzüne Salih’e bakar gibi..O kadar anlıyorsunuz ki izlerken Salih’in eyvahlarını biz affetmişken Sadiş de affeder diyoruz, ama öyle olur mu gerçekten? Aşk bütün kanı yıkar ve temizler mi? Dünyayı güzellik kurtarır mı gerçekten. Ve başlar mı bir insanı sevmekle gerçekten de her şey…

Bu kötülük dediğimiz kavram nerede başlıyor ve nerede bitiyor. Dizinin istisnasız en çok nefret edilen karakteri Sena.. Ama baktığınızda kendisi ve Yamaç hariç kimseye gram kötülüğü olmadı. Tabii onun yüzünden Yamaç’ın kafası uçuyordu ama buna eğitim zaiyatı diyelim. Vardır Sena gibi tipler gerçek hayat da. Kaş yapayım derken göz çıkartan. Kendi doğrularından gram taviz vermeden herşeyin ve bütün dünyanın kendi doğruları etrafında dönmesini isteyen. Hadi kızdın diyelim. Çok korktun. Biraz blöf yaptın,sevgilini kocanı yanında istedin de bunun yolu bu mu be kızım. Yani bu evi barkı indirme meselesini anlamış değilim. Birisi camı çerçeveyi indirir,diğeri banyoyu dağıtır,sonra Sena yine masada bri şeyleri parçalar eli ile beraber. Yani eşeğe cilve yap demişler tutmuş çifte atmış hesabı..Pavyona gitmek nedir Allah aşkına.. Senin kocan belli bir alemde tanınan bir insan. Yani pavyona gidip adamın masasına oturarak mı çözeceksin sorunları.. Polis gelip birde fişlenseydi tam olacaktı.. Vesikalı Yarim.. Peki hem kendisine hemde Yamaç a bu kadar zarar verirken Sena iyi bir karakter midir?

Gerçekten nerede başlar bu iyilik ve kötülük dediğimiz şey. Benim hayatıma ve özgürlüklerime müdahale ederken yada benim hayatımın seyrini değiştirirken dünyada ki bütün açları doyursan iyi bir insan mı oluyorsun. Ya da bir şeyleri iyi bir niyetle yaparken zarar veriyorsan çevrene. Emmi gibi. Şimdilik duygularına isim koymasa da yörüngesine girdi aşkın. Ve bu aşk Nedret’inde kendisinin de sonu olacak. Peki böyle saklı gizli işler yapıp Sultan ı kendisine düşman ettiğinde kime ne kadar anlatacak niyetinin iyiliğini…

Ve Yamaç.. Deli çocuğum benim.. Fırtınalarının çoğunu içinde yaşayan aşık olduğu kadına bile anlatamayan,ateşini söndürüp derdini paylaşamayan arızalı evladım.. Şimdi 1,200,000 Tl borç için o kadar tapu çok abartılı değilmidir.. Yani Sena haklı bazı konularda (bunu söylemekten nefret ediyorum çünkü sevmiyorum Sena’yı) kızın bavullarını kaldırdın gönderdin. Senden bu kadar çabuk vaz geçmesine bozuldun kırıldın ve acıtmak istedin onuda.. Eh Sena zaten pek zeka küpü sayılmaz.. Avukata zaten daha öncede gitmişti. Kapıyı kırıp içeri girip sonrada ne halin varsa gör ne demek. Yani ben özellikle bu bölüm Yamaç’ın Sena’ya karşı biraz sorumluluk haricinde hiç bir şey hissetmediğine ikna oldum. Yani işte evlendik,güzel de kız aldık şimdi böyle bırakmayalım havası.. İlişkiler böyle yürümüyor işte. Avukatın numarasını bulup tehdit etmeye harcadığın şahane zekanı keşke iki güzel laf söylemeye harcasaydın. Böylece o biraz kıt akıllı karını Menekşe Pavyon dan toplamak zorunda kalmazdın. En başından beri sorduğum soruyu Yamaç için soramıyorum çünkü Yamaç ne iyi nede kötü bir karakter,insan işte hepimiz gibi. Nasıl sevdiğimiz birisi tehlikedeyken sizde bende elimize silahı alıp karşıdakini gözümüzü kırpmadan öldürürsek Yamaç ta öyle işte. Abisi öldürüldü. Ailesi tehdit altında oda elinden geleni yapıyor. Hiç güvenmediği bir ortamda. Kime güveneceğini bilemezken..

Ve Selim.. Selim bence ve herkesçe kötü bir karakter. Kimse kusura bakmasın. Onu gölgesi,bunun itmesi şunun kakması bahane değil onun yaptıklarına. Hepimiz zaman zaman dışlanırız. Önce sen ne olduğunu kabul edeceksin. Biseksüelmisin, homoseksüelmisin bu kimseyi ilgilendirmiyor ama önce sen bi bu durumu kabulleneceksin. Yazık evdeki kadını da manyak etmişsin.Bu kabul edemediğin durumun suçunu da yükünü de yüklemişsin bir yerlere. Kendi aileni çökertmenin peşindesin. Güç adına abini öldürttün. Baban ölümden döndü ve küçük kardeşini defalarca attın kurşunların önüne. Şimdi yine sadece kendini düşündüğünden vicdan muhasebesi yapsan da boş.. Sen gri falan değil kapkara bir karaktersin çünkü yaptığın her şeyin tek sebebi de bahanesi de sadece ve sadece kıskançlık..

Hayat gibi işte. Kendi bencilliklerimiz çevresinde olmaya oldurmaya çalışyoruz hayatımızı. Zaman zaman bencilliklerimizle yerle bir ediyoruz hayatları. Bazen de birileri geçiyor silindir gibi bizim hayatımızın üzerinden. En çok sevdiğimiz dizilereki karakterlerle ayna tutuyoruz kendimize hayatımıza olduğumuz yada olmak istediğimiz herşeye ve herkese..

Yamaç hayatının en zor günlerini geçirecek ilerleyen bölümlerde. Babası ile karşı karşıya gelecek tapular yüzünden. Paşa ve Emmi ile karşı karşıya gelecek . Kararları sorgulanacak,ilişkisi sınanacak ve karakterin haklılıktan haksızlığa doğru geçişini,yada haklıda kalma çabasını izleyeceğiz. Bakalım hangi yöne meyli daha fazla olacak bunu bekleyi göreceğiz.. Kafamızda ki iyiler ve kötüler yer değiştirecek gibi bölümler ilerledikçe..,

Sahi…o güzel şirin sevimli gazeteci kıza ne oldu..? Benim hikayesini kesinlikle merak ettiğim bir karakter. Umarım önümüzdeki hafta karşımıza çıkar.

Özlem Sarıçam

İyilik ve kötülük üzerine sorgulamalarla dolu bu çukur yazısı için özlem’e çok teşekkür ediyorum.

Scroll Up