"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kış Güneşi Gibi Aşklar

paylaş

Kış güneşi gibi aşklar yaşanır bazen. Yanlış zaman,yanlış insan diye devam eden kış güneşi şarkısında ki gibi yanlışlar yığılır, kaç yanlış kaç doğruyu götürür? Doğrular yanlışa evrilirse ya da doğru sandıklarımız aslında hep yanlışsa aşk çok bilinmeyenli acı veren bir hal alır. Sevgili Özlem yine şahane bir yazı ile bu durumu özetlemiş onu ve kelimelerini çok sevdiğimden sözü uzatmadan onun kalemi ile sizi baş başa bırakıyorum.

 

 

İnsanın aşka bakışı zamanla, yaşanmışlıkla ve tecrübe ile değişiyor..

Daha genç yaşlarda bir gülüş, bir bakış bir tatlı tebessüm içinde kelebekleri havalandırıp seni rüyalar alemine sürüklerken, biraz ilerlemiş yaşlarda aşkta aradığın şeyler değişiyor. Daha bir derinlik istiyorsun.

Önceleri beni kıskanıyor demek ki seviyor diye saçma kıriterlerin arkasına saklanırken, sonrasında beni seviyor beni gerçekten destekliyor teşvik ediyor seviyesine evriliyoruz..

Dizilerde ki hayal dünyası aşklara bir göz gezdirmek istedim bu sefer.

İlk örnek en yakın zaman olan Hazan&Sinan aşkı ve Fazilet Hanım ve Kızları..

Sinan bir deli oğlan 17 sinde demeyeceğim tabii ki.. Çünkü iş güç yapması gereken yaşlarda. Ama baktığımızda bir ilişki de ne olmamalı dediğimiz de hepsini teker teker görüyoruz. Hazan modellik yaparken istemedi, onun hep eski halinde kalması işine geldi. Hazan kardeşi için uğraşırken ona arkasını döndü ve taraf olmayı seçti. Ortak olduğu bir işte iki ortağını da hiçe sayarak kendi başına bir ortaklığa geçti.. Ve muhtemelen ilerleyen zamanlarda Hazan’ın bildiği evlatlık meselesi için de itip kakacak kızı.. Yani oturup konuşup, paylaşıp saygı duymak yerine her zaman itip kakıp uzaklaştırıp ego tatminini seçecek ki en zor ve imkânsız ilişki türü. Ömür törpüsü..

Aslında buna yakın bir ilişki türünü çok yakın zamanda Hayat Şarkısı’ın da Hülya&Kerim aşkında izledik. Tutku var mıydı? Kesinlikle vardı ama Kerim sadece kendi istediği gibi olduğunda koşullu seviyordu kızı. O cıvıl cıvıl ışıl ışıl kızı mutfakta kafasını pilav ile bozmuş bir insana çevirdi ki… Oradan sonrada final yolunu tuttu. Tabii şu bizim yurdum erkeğinin bak istediğim gibi olmazsan bende Melisa var.. Yada onun alternatifleri var aba altından sopası var ki gerçek hayat dada ne yazık ki işlevini koruyan bir tehdit biçimi..

 

 

Meryem dizisinin Meryem&Oktay aşkı var.. İlişki biçiminin en yanlışı en olmaması gerekeni.. Meryem senelerce her konuda desteklemiş Oktay’ı. Maddi manevi onun yetmediği her yere yetmeye yetişmeye çalışmış. Kendisini alıp 2.hatta 3.plana atıp bütün dünyasını Oktay üzerine kurup kendisini yok etmiş bu ilişkide. Sonuçta Oktay’ın yaptığı bir kazayı üstlenmeye kadar götürdü işi.. Ve ne zaman ki karar verdi kendi ayakları üzerinde durmaya ve kendi hakkını aramaya o zaman Oktay’ın gözleri yine Meryem’e kaydı. Gönül bu hep sevilmek ve hep kullanmak ister. Üstelik böylesine bir gönüllü köle bulmuşken de ondan kolay kolay vazgeçmek de istemez.. İlişkide kendini kaybettiğin anda ilişkiyi de kaybedersin. Nokta..

Yanlış ilişki ve yanlış çiftlere o kadar çok ilave edebiliriz ki… Hilal&Leon.. Hilal’in sürekli itip kakması,çemkirip kaçması üzerine kurulmuş bir ilişki çeşidi… İnsan bir kere aşk için kendinden vazgeçmeye görsün Çalıkuşunda ki gibi dile gelmese deMadem ki seni seviyorum canını okumam hak. Madem ki beni sevdin tüm kutsâl kitaplarda ki türlü belalar sana müstehâk…” anlayışı ile canınıza okur cananınız.

 

Güçlü kadın karakterler görmeyi özledik dizilerde. Dişi ama dik duruşundan ödün vermeyen Bir ilişki için kendini paspas etmeyen kadınlar görmeyi özledik.. Dik durmayı çemkirmek ve kapris yapmak olarak algılamayan kadınları özledik.

Tüketen kötü örnek olan değil beraber bir arada büyümeyi seçen çiftleri görmeyi özledik.. Bize ilişki adı altında yutturulan kaçma kovalamacalardan gına geldi. Zaten Millet olarak iletişmeyi beceremeyen bir yapımız var birde sürekli konuşamayan çiftler öldürdü bizi.

Hiç mi doğru işlenen karakterler yok ? Tabii ki var ama oda başka bir yazının konusu olsun..

Sizin büyük aşk algınızı bilmem ama ben iki gündür yaklaşık olarak 10 kere dönüp izlediğim bir bağlantıyı bırakıyorum buraya.

Özlem Sarıçam

Kış güneşi gibi aşklar burada bitti. Peki size göre ekranın kış güneşi aşkları hangileri?

Dizilere dair diğer yazılarımız için tıklayın

Scroll Up