"Enter"a basıp içeriğe geçin

Puslu Kıtalar Atlası

paylaş

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınan iletişim yayınlarından 1995 yılında çıkan İhsan Oktay Anar’ın ilk ve en çok okunan romanı. Pek çok dile çevrilmiş bu romanın 2015 yılında İlban Ertem tarafından çizimleri yapılarak çizgi roman haliyle yine iletişim yayınlarından çıkan bir kitabı da mevcut.

Nasıl anlatacağımı bilemediğim son dönem en iyi romanı o kadar güzel bir dille yazılmış bir masal ki okumaya doyamıyorsunuz. Hem fantastik bir dünyadasınız hem tarihi bir dönemde ve fantastik bir düzlemde zamanda mehdi ve kıyamet gibi olgular ve ondan kurtulmak için zamanda yolculuk yapma fikrine varan bir karakter ile varoluşsal sorgulamalar arasındaki bir başka karakteri anlatan  ama bunu  sürükleyici bir öykünün içinde kahkahalar da atacağınız yerler de var. Vay be diye tavana bakıp yeniden aynı sayfayı tekrar okuyacağınız yerlerde. Başucu kitabınız olacak şahanelikte “Zaten görülen ve görülmeyen bütün düşler bu karanlığın ta kendisi değil miydi?” son cümlesi bu olan bir romanı hakkıyla nasıl anlatırım ki? … Ah minel aşk ve minel garaip belkide o dövmeler tüm öykünün kısa özetidir.

Çok sevdiğim bir pasaj daha
“düşünüyorum, o halde ben varım. düşünen bir adamı düşünüyorum ve onun, kendisinin düşündüğünü bildiğini düşlüyorum. bu adam düşünüyor olmasından var olduğu sonucunu çıkarıyor. ve ben, onun çıkarımının doğru olduğunu biliyorum. çünkü o, benim düşüm. var olduğunu böylece haklı olarak ileri süren bu adamın beni düşlediği düşünüyorum. öyleyse, gerçek olan biri beni düşlüyor. o gerçek, ben ise bir düş oluyorum.”

puslu kıtalar atlası

 

Yinede roman hakkında kısaca şunu söyleyebilirim. Uzun İhsan efendinin başına gelen bir felaket ve o felakete neden olan kişi ile o felaketin intikamını almak isteyen oğlunun öyküsü diyebilirim. Bünyamin ve Ebrehe…. bu karakterleri özellikle yüzleşme kısımlarında ve sonrasında en az uzun ihsan efendi kadar seveceksiniz.

Puslu Kıtalar Atlası hala okumadıysanız kesinlikle kitaplığınızda bulunması gereken romanlardan biri anlatım dili kurgusu masalsı atmosferi ile bu muhteşem kitap, kitaplığınızda yer almıyorsa eğer size çizgi roman şeklinde basılan halini almanızı öneririm ya da daha önce okumuş olmasanız bile çizgi roman şeklinde olan versiyonunu da alın.

Peki siz nasıl buldunuz Puslu Kıtalar Atlasını?

Diğer kitap yorumları için yorumlar kategorisini ziyaret edebilirsiniz

Scroll Up