"Enter"a basıp içeriğe geçin

Siyah

paylaş

Siyah dediğimiz şey ışığı yansıtamayandır aslında bu yüzden renklerin en koyusu ve hüzünlüsüdür. Siyah Beyaz Aşk dizisinin ilk bölümden itibaren bana en derin gelen karakteri bu hafta sonu şarkılar ve şiirler eşliğinde konuşalım istedim. Ferhat… zaman zaman beni kızdırsa da son zamanlar da izlediğim tek yerli dizinin çok sevdiğim karakterini sizde konuşmak istersiniz umarım.

Şarkı tam da Ferhat’ı anlatıyor değil mi? Siyah halinden sorumlu var. Namık nasıl bir insan hala çözemiyorum. Siyahından sorumlu olması yetmiyor daha da siyah olsun istiyor. Hiç bir rengi yansıtamasın bir karanlığın mahkumu olup körleşsin ve sadece kendi sesini duysun istiyor. Bu kapkaranlık bencilliğin bir nedeni, bir derinliği olmalı diyorum ama işte Namık salt bencillikle hareket ettiğinden ve hiç bir nedenin bu bencilliği açıklamaya yetmeyeceğini düşündüğümden susuyorum.
Sevenim annem siyah almış… Şarkının bu dizesi size de direk  Yeter’i anımsatıyor mu? Yeter siyaha dönüşmüş bir kadın ve oğlunu siyaha atan bir anne artık ne kadar anne denilirse ona … Dilsiz sırdaş melek olmuş…Gül canım oğlum siyah halinden sorumlu var….

…………………………………………

Bir sanrıyı gerek sanıp yaşasan,
O sanrının karanlığa ait olsan da
İçinden kapanmayan yaraların sızdırdığı kanlar
Dilinde o kanların acı tadı olsa da
Vazgeçme…
Mucizeler hep vardır hayatta

Şiirdeki gibi mucizeler hep vardır hayatta ve vazgeçmemek gerekir. Her sanrı eninde sonunda gerçeğe boyun eğer ve
mucize dediğimiz şey gerçekleşir. Aslı’nın hayatına girmesi ile Ferhat kendi karanlığı sorgulamaya başladı.Kendi karanlığından korktu ve Aslı’yı siyahı ile lekelemek istemedi ama işte aşk ne yaparsanız yapın kurtulamayacağınız bambaşka bir şey. Karanlığa, aydınlığa falan bakmadan herkesin hayatına birden bire bir yıldırım gibi düştü. Ferhat bu aşk yüzden fısıltı gibi cesaretsiz, kararsız bir tonda ve ilk kez kalbi ile konuşmaya başladı. Aslının yüzü, Ferhat’ın kalbine tutulan bir ayna oldu  ve siyah kendi şarkısını söylemeye devam ediyor. Bir dua gibi Aslı ve bu aşk masalına dair….

Bir tek ayna var, o da seninki
Hafızam beyaz, misafir olsam
Sonu masal kadar yumuşak olsa…

Siyah beyaz aşk dizisine dair diğer yazılar için burayı siyah beyaz aşk kategorisini ziyaret edebilirsiniz

Scroll Up