"Enter"a basıp içeriğe geçin

yaoi manga nedir?

paylaş

Yaoi manga,  türü hakkında kendi blogumdan önce sevgili aslının sitesi için yazmış olduğum bir yazı burada da bulunsun istedim


YAOİ MANGA NEDİR?

Peki nedir bu yaoi manga diyorsanız basitçe kendi cinsinden birine aşık olan ama bunu kabullenmeyen yine de aşkın önünde duramayıp tüm tabularına rağmen aşkı seçen erkeklerin öyküleri diyebiliriz.

Yaoi meraklılarına mutlaka anlatılması gereken iki terim var : ‘uke’ ve ‘seme’. Seme güçlü ve kısık gözlü yakışıklı oğlanlardır ve eşlerden ilişkide baskın olanıdır. Uke de ağlak, çocuksu, feminen ve biraz sinir bozucu pasif olan taraftır. Uke’ler Bishounen (kız gibi erkek) olarak tanımlanır. Bu aktif-pasif durumu sadece cinsel ilişki için değildir, ilişkinin tüm boyutlarındaki aktiflik pasiflik durumudur. Şöyle ki; seme ilişkinin ilerlemesini sağlayan, uke de direnç gösteren taraftır. Uke kaçar, seme kovalar… İstisnalar olsa da Uke “Bu doğru değil biz erkeğiz.” diyen taraftır. Görselliklerine baktığımızda kimin uke, kimin seme olduğu hemen anlaşılır: Seme uzun boyludur, uke ufak tefek… Uke için önemli bir ayrıntı da – istisnalar olmakla birlikte, yemek yapan, evi toplayan, düzenli, titiz, biraz da daha feminen ve utangaç olmasıdır.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınların en çok sevdiği manga türü yaoiler. (Tercihimde yalnız değilim ^^) Bunun nedeni kadınların her şeye rağmen tüm imkansızlıklara direnen ve aşkın büyüklüğüne inanıp bunun için savaşan semelere öykünüp ukelerin sevimli masumiyetlerinde kendilerinden bir parça bulması. Kadın türüne ait kötü duyguların (kıskançlık, çekemezlik, güzellik vs) ukelerde bulunmaması da yaoi ilişkilerinin kadın erkek ilişkilerinden daha güzel görünmesinin etkenlerinden biri olduğu kesin. Kadın olmamız dolayısı ile taraf tutmamızın da etkisi olabilir mi dersiniz?

Yazıyı yaoi’ye başlamak isteyenlere önerilerle sonlandıralım:

Junjou Romantica: Bu türün baş yapıtı ve ilk okunanlarından…
Love Stage: Animesi de mangası da inanılmaz keyifli…
Sekai-ichi Hatsukoi : Junjoi Romanticanın yaratıcısından olduğunu söylemek yeterli ^^
Koı Suru Boukun: Homofobik bir uke hikayesi.
Moritat: Konusu bir yazılım, hafızasını kaybetmiş bir zengin ve sırlarla dolu bir çift
Tadaima, Okaeri : Burada çiftimiz evli. Hikaye Omegaverse evreninde geçiyor ve  inanılmaz şeker bir bebekleri bile var

 

Scroll Up