"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yenilmek Aşk’a

paylaş

Sevgili Özlem harika bir yazı ile Yağız Egemen kaleme almış diziyi izlemediğimi biliyorsunuz ama bu harika yazıyı okuyunca aşk yenilmektir dedim hani 10 kez yenilir de 11.kez oynamak istediğiniz bu kez yeneceğim deyip yine yenildiğiniz… çünkü bir kasırgadır gerçek aşk ama diye başlayan cümlelerinizi dinlemez bir anda içinde bulursunuz kendinizi o kasırganın içinde sürüklenirken siz dahil her şey yenilir aşka….

Aşk.

Kurallardan sınırlamalardan, dayatmalardan bağımsız bir duygudur aşk.

Belki de bu nedenden içine asla düşmeyenlerin kafalarında sürekli ama öyle olmalıydı, ama bu ayıp, ama bu yasak diye yaftaladıkları bir duygudur.

Bilmez aşka düşmeyen, gerçekten bir insanı tüm benliğiyle sevmeyen teslim olmayan olamayan nasıl ele geçirir aşk insanı. Dün ak dediğine bugün nasıl kara dedirtir.

Onun öyle bilindik kurallara işlemez kafası.

10 tane çocuğu varmış,bilmem kimin bilmem nesiymiş diye işlemez onda kurallar. Ayıp günah yasak kavramı yoktur onun kitabında.. Gerçek aşktan bahsediyorum aşk kisvesine bürünmüş şehvetten değil.

Genç yaşlarımızda ahkâm kestiğimiz gibi işlemez hiç bir şey gerçek hayatta o nedenle kırıla kırıla, törpülene törpülene yumuşatılarak geçeriz bu yollardan. Tanırsın hayatta yolu sevdadan hiç geçmemiş insanı. Sürekli saldırır. Sürekli yaftalar sürekli ama der. Yanlış der günah der olmaz der. Bir kez düştüyse yolun aşka bilirsin olur.. Gerçekten olur, olmazlar da olur. Tükürdüğünü yalarsın. O yere düşse eğilip almayacağın burnunu yerlerden toplamaya doyamazsın. Bin kere yeminler eder on bin kere yeminlerinden dönersin. Her döndüğünde gururunda daha da büyük çatlaklar açılır ama pervane gibi dönersin etrafında ateşin de yanan kanatlarına bile aldıramazsın.

Susarsın daha çok. Artık müstehsi bir gülüş yerleşir yüzüne.. Evet dersin sende haklısın. İçinden dersin ki paramparça etse de yüreğini, uykusuz gecelere de mahkûm etse dilerim bir kez gerçekten seversin. Gerçekten onun iyiliğini kendi iyiliğinden çok isteyerek gözünden akan bir tek yaş için ömrünün kalanını verecek kadar seversin. Yapmam dediğin ne varsa yaparsın. Olmam dediğin ne varsa olursun, gitmem dediğin ne kadar sınır varsa gidersin.

33 bölümdür bir dizi izliyoruz. Kendi kendine büyüyen bir aşk.. Bir tarafın çok önceden farkında olduğu, kahramanlardan diğerinin ise çok sonradan farkına vardığı bir aşktan.

Şimdi ayıpçılar var bir kardeşinin sevgilisine diyenler.. Daha kardeşi bu sevdaya müdahil olmadan düştü Yağız Egemen’in gönlü bu aşka.. Defalarca sorduğu soruya olumsuz yanıt aldığında büyüttü içinde ki aşkı.. Ve sonra çekildi sessiz sedasız kenara. Aslında hiç olmayan olamayacak bir ilişkimsi içinde yuvarlanmasını izledi iki çok sevdiği insanın. Ortak payda da asla buluşamayacaklarını, gençlik hevesinden öteye geçemeyeceklerini bildiği halde acı çeke çeke sadece destek oldu, duvar oldu, omuz oldu.

Şimdi diyor ki çok ama çok her şeyi kitabına göre yapan arkadaşlar olmaz.. Neden?

Sizin hiç içinizi oya oya yaşadığınız sevdanız olmadı mı? Olmamış..

Olmuş olsaydı olmaz ayıp yasak diyemezdiniz. Aşk imzalarlar zapt edilene bakmaz. Aşk kimin kızı kimin oğluna bakmaz. Bakarsa onun adı aşk değildir zaten.

Aşk sizin iki yüzlü toplumunuzun onayına da bakmaz. Sevişmek için belediyenin onayına ihtiyaç duymaz. Sizin ona aşık olur buna aşık olamazsınız demeniz düşüncenin suç olmasıyla aynı mantıksız faşist düzenden çıkar ki kimse ne düşünceye ne de duyguya pranga vuramaz.

 

Kimse kimseyi saklı gizli seviyor diye aciz zavallı ya da ahlaksız değildir. Sadece sevmeye cesaret edebilecek kadar kocaman bir yüreğe ve dünyaları devirecek bir cesarete sahiptir o kadar.

Onu ilk ben gördüm o zaman benim olayı değildir aşk. Gittim imzamı attım artık sahibi benim, parmağına yüzüğü taktım ömürlük esirim olayı değildir.

Gerçek aşkın olduğu yerde yeşerir sanat edebiyat ve mutluluk. Ve esaretin, günah ve yasakların insana toplum kuralları diye dayatıldığı kölelik düzeninde olur cinayetler, şiddet ve mutsuzluklar. Aciz ve zavallı insanlar aşk cinayeti der anca. Aşkta cinayete yer yoktur. Vurur incitir kanatır ama kendi kanattığını kendisi sarar öper ve iyileştirir..

Diyeceksiniz ki bu yazının neresinde Yağız ve Hazan aşkı.. Tamamında ve hiçbir yerinde ne kadarını alıp kabul ederseniz o kadarında..

Kör Bıçak,

Önlerime duvarlar örseler

Kara sevdam her gün öldürseler

Kör bıçağım kimseleri kesemem

Beni yine beni yine teninle bileseler

Gözlerimi kor demirle delseler

Üzerimi topraklarla örtseler

Saplı durur rengi gözlerinin

Sana kayar, sana kaçar,

Yine deli aklım benim saklı durur

Özlem Sarıçam

Sevgili özlem’e teşekkür ediyorum ve YağHaz ile ilgili çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Scroll Up